021-88231136

سلولیت و درمان آن

سلولیت عارضه ای است در سطح پوست که خانم ها بیشتر با آن روبرو می شوند. مشورت با دکتر تغذیه و دریافت رژیم غذایی متناسب، بهترین راه درمان سلولیت است.
خلاصه

سلولیت تجمع بدشکل چربی ها بوده که باعث می شود ظاهر پوست به شکل پنیر دلمه شده یا پوست پرتقال به نظر بیاید و عمدتا در نواحی ران ها و شکم پدیدار می شود. سلولیت در بدن تعداد زیادی از خانم ها و درصد کمتری از آقایان به خصوص در ناحیه ران ها دیده می شود. سلولیت در ابتدا محدود و بی خطر است ولی در مراحل پیشرفته این بیماری رنج آور بوده و ضمن تاثیر در شکل فیزیکی اندام با اختلال گردش خون همراه است.

سلولیت
سلولیت چیست؟
سلولیت درواقع توده های چربی است که در نواحی بدن خصوصاً بدن زنان متمرکز می شود. در زیر پوست شبکه ای از رشته های بافت همبند وجود دارد که در حالت متعادل وظیفه نگهداشتن چربی را بر عهده دارند. حال اگر این بافت همبند سفت و محکم نباشد چربی های داخا انها می تواند سفت و متورم شود و بر روی پوست موج ایجاد کند. سلولیت در واقع همین  ناهمواری های سطح بدن است که عمدتا در کشاله های ران، شکم و باسن بوجود می آید.

 

چراسلولیت در خانم ها رایج تر است؟

یکی از دلایلی که سلولیت در خانم ها بیشتر شایع است این است که بافت همبند نگه دارنده چربی زیر پوست در خانم ها کمتر از مردان است. همچنین پوست بدن خانم ها نسبت به مردان نازک تراست. علاوه بر این هورمون های خانم ها  می تواند اندازه سلول های چربی و قدرت آنها را تحت تاثیر قرار دهد

سلولیت ارتباطی به چاقی و لاغری خانم ها ندارد، حتی خانم هایی که لاغرهستند و از وزن‌ ایده‌آلی برخور دارند نیز ممکن است سلولیت داشته باشند. بین ۸۵ تا ۹۸ درصد خانم‌ها در سراسر دنیا از ظاهر نا هموار پوستشان ناراضی هستند.
 

دلایل شکل گیری سلولیت 

 1-ژنتیک

بر طبق تحقیقات صورت گرفته بروز سلولیت در خانم هایی که مادر و یا مادر بزرگشلن در این زمینه سابقه داشته داشته اند بیشتر است.

این وراثت شامل بافت های همبند، میزان سلول های چربی و نحوه تجمع آنها نیز می شود.این وارت می تواند در تعداد عروق خونی نیز تاثیرگذار باشد.

 2- تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی بویژه استروژن‌  که هورمون زنانه است می تواند زمینه ساز برای افراد مستعد سلولیت باشد. می توان هورمون های دیگری از قبیل  انسولین، پرولاکتین، نورآدرنالین و آدرنالین را نیز در شگل دهی و یا تشدید این بیماری دخیل دانست.
سلولیت عمدتا پس از سن بلوغ که فعالیت هورمون‌ها بیشترمی شود ظاهر می‌شود. یکی از دوران هایی در میزان هورمون خانم ها به شدت تاثیرگذار است یائسگی است. در این دوران به‌دلیل قطع ترشح هورمون‌ها و بارداری و شیردهی با شرایط تغییر سطح هورمون‌ها و افزایش سطح چربی‌های موردنیاز رشد جنین، دوره‌هایی هستند که معمولا سلولیت در فرد دیده می‌شود.
 

 3-اختلالات دستگاه گردش خون

در صورتی که  سیستم عروق خونی افراد دچار اختلال شده و نتواند عملکرد خوبی داشته باشد ، احتباس آب در بافت‌های مختلف و تشکیل سلولیت را در پی دارد. این افراد معمولا از احدرمان سلولیت با کاهش وزنساس سنگینی در پاها نیز رنج می‌برند. عواملی که می تواند زمینه ساز این اختلال شود شامل پوشیدن لباس‌های تنگ ،  ورزش در محیط بسیار گرم ، پوشیدن کفش پاشنه بلند و ایستادن های ممتد در طول روز می باشد.
 

آیا کاهش وزن به کاهش سلولیت کمک می کند؟


از آنجا که نیمی از مواد تشکیل دهنده سلوليت چربی است، به نظر می رسد که کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش در این زمینه موثر باشد  زیرا وقتی که وزن کم می کنیم، اندازه سلول های چربی کاهش پیدا می کند و سلول های چربی زیر پوستی فشار کمتری رو به پوست وارد می کنند و در نتیجه پستی وبلندی های ناشی از سلولیت، کمتر دیده شده و کاهش سلولیت را بدنبال داشته باشد این موضوع به میزان قابلیت ارتجاع  پوست شما نیز بستگی دارد.

 در بین تمام روش ها استفاده از دستگاه های لاغری موضعی اثر بیشتر و ماندگاری بالاتری دارد. که می تواند در کنار رژیم غذایی به درمان سلولیت کمک کند.
در کلینیک تغذیه و تناسب اندام دکتر مرادی، دستگاه کویتیشن، و وکیوم آراف و لاغری موضعی با دستگاه RF  برای درمان درمان سلولیت استفاده می شود.


تلفن مطب در تهران - گیشا: 88231136
09194820425