021-88231136

رژیم غذایی در بیماری های مختلف

رژیم غذایی در بیماری های مختلف مانند دیابت، بیماری های قلبی، بیماری کلیوی، کبد چرب
خلاصه

در این قسمت با توصیه های تغذیه ای در هنگام ابتلا به بیماریهای مختلف مثل دیابت، بیماریهای قلبی عروقی، صرع، MS، بیماریهای کلیوی،کبدی و … آشنا می شوید.


اهمیت تغذیه در پیشگیری و درمان بیماری های مزمن


تغذیه و بیماری


در این بخش سعی بر آن داریم اهمیت تغذیه در پیشگیری و درمان بیماری های مزمن  مثل بیماری های قلبی، دیابت و کبد چرب و .. را مورد بررسی قرار دهیم.
تردیدی نیست تغذیه سالم می تواند شما را از ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن در امان نگه دارد. چرا که بیشتر بیماری های مزمن ریشه در تغذیه  و رژیم غذایی نامناسب دارند، به عنوان مثال 80% از بیماری های قلبی و عروقی به آسانی با رژیم غذایی مناسب قابل مهار هستند، یا از ابتلا به دیابت نوع 2 با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می توان به طور جدی جلوگیری کرد. انواع سرطان ها به طور قابل ملاحظه ای با تغذیه ی مناسب قابل پیشگیری هستند. اهمیت تغذیه در پیشگیری و درمان بیماری های مزمن زمانی ضرورت پیدا می کند که بدانید بیش از 70 % مرگ و میرها در دنیا، ناشی از بیماری های مزمن و غیرواگیر دار می باشد.
بیشتر بیماری ها به دلیل عدم مقاومت سیستم ایمنی بدن شیوع می یابد. در حالیکه به راحتی می توان با رژیم های غذایی سالم، سیستم ایمنی را تقویت کرد تا مقاومت لازم را در برابر انواع بیماری ها داشته باشد. بدن ما برای اینکه عملکرد مناسبی داشته باشد باید انرژی و مواد مغذی لازم را به صورت روزانه دریافت کند، و تغذیه تنها منبعی است که می توان به وسیله ی آن مواد مغذی یاد شده را به بدن انتقال داد. فرهنگ سازی های جدی برای رسیدن به رژیم غذایی سالم، آموزش های جداگانه برای همه سنین باید در نظر گرفته شود. زیرا در بیشتر مواقع افراد به دلیل عدم آگاهی رژیم غذایی مناسبی را دنبال نمی کنند. اگر بدانید سلامت شما به طور 90% به تغذیه ی شما بستگی دارد بی شک از هم اکنون اقدامات لازم را در پیش می گیرید.
 

حال تغذیه سالم چیست؟ تغذیه سالم یعنی مصرف مواد خوراکی متنوع که بتواند همه ی نیازهای بدن را تامین کند. تغذیه سالم تغذیه ای است که دو شرط تعادل و تنوع در آن رعایت شود و علاوه بر کالری مناسب حاوی ریزمغذی های ضروزی نیز باشد. دریافت کالری روزانه بیشتر از حد نیاز، شما را در معرض بیماری اضافه وزن و چاقی قرار داده و میزان کم کالری روزانه نیز به طور جدی توانایی سیستم های بدن به خصوص سیستم ایمنی را کاهش می دهد. سعی کنید مواد غذایی را در رژیم غذایی خود قرار دهید که بتواند بیشترین ویتامین ها را به بدن انتقال دهد به طوری که همه ی ویتامین های مورد نیاز بدن با استفاده از آن ها تامین شود.
با توجه به اهمیت تغذیه در پیشگیری و درمان بیماریهای مزمن ضروری است  از دوران کودکی برای ذائقه سازی اقدامات جدی صورت بگیرد. زیرا تغییر و ایجاد یک رژیم غذایی مناسب در این دوران بسیار آسان است، در سال های بعدی ممکن است هر گونه تغییر به سختی صورت بگیرد.


علاوه بر اینکه برای پیشگیری از بیماری ها باید اصول تغذیه سالم رعایت شود، هنگام ابتلا به بیماری ها نیز به طور موثری تغذیه می تواند علائم بیماری را کاهش دهد. که در ادامه مطلب نکات تغذیه ای مربوط به هر بیماری توسط دکتر مرادی توضیح داده می شود.
 
توصیه های تغذیه ای در افراد مبتلا به دیابت

رژیم غذایی دیابتی

درمان تغذیه ای بیماران مبتلا به کبدچرب

رژیم غذایی کبدچربرژیم غذایی در بیماری هپاتیت

رژیم غذایی و تغذیه در هپاتیت