021-88231136

رژیم لاغری با روش دکتر مرادی

رژیم لاغری ، لاغری موضعی ، لاغری با کویتیشن ، لاغری با آر اف


بهترین رژیم لاغری و یا لاغری موثر و واژه هایی از این دست دغدغه بسیاری از افرادی است که دچار افزایش وزن هستند و برای دستیابی به تناسب اندام ناچار به کاهش وزن می باشند.تصور عموم مردم در مورد رژیم ها حذف وعده های غذایی روزانه است . آنها تصور می کنند دلیل افزایش وزنشان دریافت بالای کالری در وعده های غذایی است. به طور کلی شمارش کالری یکی از تکنیک‌های اصلی افرادی است که در تلاش برای کاهش وزن هستند. بیشتر رژیم لاغری هایی که می شناسیم تمرکز را بر روی محدودیت دریافت کالری بنیان نهاده اند. به اعتقاد آنها اگرچه که میزان کالری دریافتی از اهمیت زیادی برخوردار است. اما باید به خاطر داشته باشید که دست یابی به یک رژیم غذایی اصولی که عوارضی به دنبال نداشته باشد تنها کالری را مد نظر قرار نمی دهد. بسیاری از فاکتورهای دیگر در این زمینه دخیل است.
کالری رژیم لاغری

کالری چیست؟


محتویات مواد غذایی مصرفی ما به سه گروه کلی چربی، کربوهیدرات و پروتئین تقسیم شده و انرژی مورد نیاز بدن هم از طریق هرکدام از این گروه‌ها تامین می‌شود.
میزان دریافت کالری دررژيم‌ غذایی براي افراد عادی که درصدد کاهش وزن نیستند و از نظر بدنی سالم و از اندام متناسبی برخوردارند 1800 تا 2200 كيلوكالري می باشد.  فرد با دريافت اين ميزان كالري مي‌تواند انرژي مورد نياز روزانه‌اش را تأمين كند.این در حالی است که برخ رژیم های لاغری که از آنها به عنوان رژیم های لاغری سخت و یا رژیم لاغری سریع و موثر یاد می شود، در برنامه غذایی میزان کاری دریافتی را کمتر از 1200 و در برخی موارد 800 کالری در نظر گرفته اند.
رژیم کانادایی ، رژیم لاغری جنرال موتورز یا 7روزه ، رژیم 3 روزه و بسیاری متدهای دیگر جزء روش های لاغری سریع محسوب می شوند که بسیاری از افراد آنها را امتحان کرده اند.
 

رژیم لاغری کانادایی

رژیم کانادایی که با عنوان رژیم 15 روزه نیز شناخته می شود یکی از رژیم های سخت می باشد که ادعا می کند ظرف 2 هفته 8 تا 10 کیلوگرم کاهش وزن را به دنبال دارد.همراه با ورزش بوده اما در مدت اجرای این رژیم افراطی، متابولیسم شما کاهش یافته و پس از پایان رژیم و گذشت مدتی (که در افراد مختلف متفاوت است) وزن از دست رفته دوباره برمی‌گردد.
 

رژیم لاغری 7روزه یا جنرال موتورز

یکی از رژیم های لاغری سریع که 8 کیلوگرم کاهش وزن در یک هفته را در پی دارد رژیم لاغری 7روزه است. این رژیم می تواند رهایی از سموم و آلودگی‌های بدن؛ بهبود گوارش و افزایش توانایی چربی‌ سوزی بدن را به دنبال داشته باشد. این رژیم بر مبنای غذاهای کم کالری مانند میوه ها و سبزیجات میزان کاری دریافتی را کاهش می دهد. اتفاقا بر همین اساس و به دلیل اینکه مصرف پروتئین نخواهید داشت در روز های اول ممکن است با ضعف عضلانی روبرو شوید. از طرفی به دلیل تنوع کم غذایی ممکن است متابولیسم بدنتان دچار مشکل شده وهمچنین با کمبود آب مواجه شوید. 
طرفداران این رژیم غذایی دلیل تأثیرگذاری آن را وجود غذاهای کم‌کالری این رژیم مانند میوه‌ها و سبزیجات می‌دانند. با مصرف این غذاها کالری دریافتی کاهش می‌یابد، به عبارت دیگر، کالری دریافتی‌ از کالری‌ مصرفی کمتر می‌شود.
 

رژیم لاغری 3 روزه

 توسط این رژیم که به عنوان رژیم نظامی نیز شناخته می شود، می توان در هفته حدود 4.5 کیلو کاهش وزن داشت. مصرف زیاد آب و چای بدون کافئین در این رزیم لاغری بلا مانع است.

لاغری موضعی با دستگاه روش آسان لاغری
 

معایب رژیم های لاغری سریع

شاید کاهش وزن به طرق بالا که در زمان کوتاه انجام می شود بتواند ظرف مدت کوتاهی شما را به وزن ایده آل برساند اما به طور کلی باید گفت دوام چندانی نخواهد داشت. آنچه که از آن به عنوان رژیم غذایی یاد می‌شود یک ضرورت مادام‌العمر است وتاثیر آن در کوتاه مدت پایدار نخواهد بود.
به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از یک دوره کوتاه از رژیم لاغری خود با افزایش وزن روبرو می شوند که البته بیش از گذشته خواهد بود.همانطور که بیان کردیم این رژیم های ذکر شده محدود کننده بوده و شامل تمام مواد غذایی نیست. علوه بر این کاهش وزن سریع با بروز سنگ‌های صفراوی و اختلال آب و الکترولیت در بدن در ارتباط است.
 

رژیم غذایی سالم چیست؟

رژیم غذایی سالم
رژیم غذایی سالم و ایده آل که بتواند تمام گروه مواد غذایی مغذی را در خود جای دهد به عنوان یک رژیم غذایی سالم و مفید شناخته می شود. برای داشتن تغذیه‌ی مناسب، باید بیشتر کالری روزانه‌ی خود را از مواد زیر دریافت کنید:
 
  • گروه نان و غلات
  • گروه شیر و لبنیات
  • گروه میوه‌‌جات و سبزی‌جات
  • گروه گوشت، حبوبات، تخم‌مرغ و مغزها
  • گروه متفرقه شامل انواع مواد قندي و چربي ها 

حذف هر کدام از گروه های فوق برای بدن عوارضی به دنبال خواهد داشت. به عنوان مثال مواد قندی در حقیقت سوخت اصلی سیستم عصبی محسوب می‌شوند و به همین دلیل حذف نشاسته و مواد قندی از رژیم غذایی موجب بروز عوارضی مانند افسردگی، ریزش مو و حتی کم‌خونی می‌شود. همچنین در مورد سبزیجات که کمترین میزان کالری را دارند، باید گفت اگر شما تنها گیاه خواری را به عنوان رژیم غذایی خود انتخاب کنید ،با عوارضی مانند کمبود پروتئین، کمبود آهن و B12 روبه‌رو می‌شوید.
همچنین دریک رژيم‌ لاغری اصولی و صحیح ، هيچ كدام از 3وعده اصلی غذایی و 2 ميان‌ وعده حذف نمي‌شود.

بر خلاف تصور عموم مردم کاهش دریافت چربی برای بدن کاهش وزن را به دنبال نخواهد داشت چراکه چربی‌ها از منابع انرژی با چگالی بالا هستند.به این معنا که در مقادیر کم، حاوی انرژی زیادی می‌باشند و دریافت محدود چربی توسط بدن می‌تواند به کاهش وزن کمک کند ولی ولی به شرط آنکه کل کالری دریافتی روزانه محدود شده باشد.

قبل از شروع کاهش وزن باید از لحاظ بیولوژیک به میزان متابولیسم پایه افراد توجه داشت که به طور طبیعی آیا متابولیسم بالایی دارد یا خیر. اگر بخواهیم وزن را به شیوه‌ای علمی کاهش دهیم به طوری که فقط چربی بسوزد و ماهیچه و آب بدن از بین نرود، فقط باید به میزان ماهی ۲ تا ۴ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشیم. کاهش 10 درصد از وزن بدن در مدت 6 ماه یک هدف مناسب است.

 

رژیم لاغری دکتر مرادی رژیم لاغری دکتر مرادی


رژیم غذایی که توسط دکتر مرادی ارئه می شود تنها به محدودیت کالری دریافتی نمی پردازد.
مهم ترین هدفی که در رژیم غذایی باید رعایت شود حفظ تعادل بدن می باشد. اگر تنها کاهش وزن را مد نظر قرار دهیم شاید ظرف مدتی بتوان به وزن ایده آل رسید اما باید از خودتان بپرسید که سیستم بدن شما در سلامت کامل هست یا نه؟ بنابراین لاغر شدن هم اصول خاصی دارد که اگر درست رعایت نشود مشکل ساز می گردد. 

دو اصل مهم در هنگام کاهش وزن این است که اولا کاهش وزن مناسب از طریق رژیم باید به مقدار نیم تا یک کیلوگرم در هفته باشد و ثانیا رژیم غذایی متعادل باید شامل تمام گروههای غذایی یعنی نان و غلات، میوه، سبزی، گوشت و حبوبات، لبنیات و سهم کمی از روغنها و چربیها باشد.


دومین نکته ای که در این زمینه رژیم لاغری باید به آن توجه داشت این است که تنها فیزیک بدنی و جسم ما به تنهایی نمی تواند دست یابی به وزن ایده آل را متقبل شود. ذهن ما به میزان زیادی در این روند کاهش وزن تاثیر گذار است. به واقع زمانی که شما احساس گرسنگی می کنید این ذهن شماست که نقش ایفا می کند. بررسی این موضوع موضوعی را مطرح می کند که NLP نامیده می شود.NLP چیست؟


ان ال پی NLP علمی است که با تغییر نگرش فکری شما، بر روی توانایی های شما متمرکز شده و شما راتحریک می کند تا زمانی باور کنید می توانید به خواسته خود برسید. افراد بسیاری را دیده اید که بیان می کنند : میخواهم دیگر اضافه وزن نداشته باشم اما نمیتوانم. چرا با وجود اینکه آنها اراده کرده اند و زمان و هزینه زیادی صرف رژیم های سخت کرده اند، نتیجه دلخواهی نگرفته اند؟

علم NLP به دنبال فراهم کردن شرایطی جدید است که بتواند شما را در این زمینه یاری دهد. ذهن شما و افکار شما در این زمینه نقش بسیار موثری خواهد داشت. شما توسط NLP خواهید اموخت که چگونه ذهن خود رابه سمت لاغر شدن پیش ببرید.
لاغری با ان.ال.پی رژیم های سنگین غذایی را پیشنهاد نمی دهد و از گرسنگی های طولانی مدت خبری نیست. تاکید این روش بر این است که غذای سالم و به اندازه نیاز بخورید. همچنین توصیه می کند که غذاهای مغذی و سالم مصرف کنید و خوردن مواد غذایی آماده و ناسالم را به حداقل برسانید.

رژیم لاغری که توسط دکتر مرادی ارائه می شود دو مقوله مهم رعایت رژیم غذایی (اصول تغذیه ) و برنامه ریزی ذهنی ( تکنیک هایNLP  )  را به موازات هم ارائه می دهد. در برنامه غذایی دکتر مرادی، هرغذایی را که دوست دارید طبق منوی غذایی انتخاب می کنید و فقط طبق سن، جنس و وضعیت شما مقدار آن را برایتان تعیین می شود تا در زمان مشخص به وزن ایده ال برسید. 
رژیم غذایی دکتر مرادی
بنابراین باید گفت که شما به یک جلسه مشاوره نیاز دارید. مشاوره لاغری فقط بخور و نخور های معمول برای کاهش وزن نیست. در این جلسه مشاوره شما نحوه زندگی خود و عادات غذایی و سبک زندگی خود را شرح می دهید. در مواردی برای ارائه یک رژیم غذایی سالم و کارآمد حتی لازم است دکتر تغذیه شما در طول دوره رژیم غذایی پرونده پزشکی شما را به همراه آزمایشات خون برای بررسی مشکلات متابولیک به صورت دوره ای بررسی کند. شماست.

بعد ار بررسی عادات غذایی، بیماری ها و سبک زندگی شما ؤزیم غذایی که توسط دکتر مرادی به شما ارائه داده می شود علاوه برکالری نسبت ترکیب درشت مغذی های رژیم غذایی (مقادیر پروتئین، کربوهیدرات و چربی دریافتی) را به دقت محاسبه کرده و برنامه غذایی شما طوری تنظیم می شود که هیچکدام از موارد فوق از آن حذف نشود.
 

توصیه های مهم رژیم لاغری 

 
  • توجه داشته باشید که داشتن خواب کافی احساس راحتی و سیری را برای شما به دنبال دارد همچنین می تواند برای شما عامل باز دارنده در برابر خوردن تنقلات غیر ضروری باشد. علاوه بر این زمانیکه  بدن شما کمبود خواب دارد هورمون گرلین (هورمون محرک اشتها) بیشتری تولید می کند از طرفی هورمون لپتین (هورمونی که در زمان سیر شدنتان، خبر سیری را به شما مي‌دهد) را کاهش خواهد داد.
 
  • اگر مدت زمان کاهش وزن شما بیشتر شد نباید نا امید شوید. وزن از دست دادن زمان مي‌برد. توصیه کارشناسان علم تغذیه در این رابطه که  حدود نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن در هفته است را به عنوان هدف اصلی خود در نظر بگیرید. اگر انتظار کاهش وزن سریع داشته باشید زمانیکه با سرعت کافی وزن کم نکنید خیلی زود دلسرد و تسلیم خواهید شد. به یاد داشته باشید زمانیکه تنها 5 تا 10 درصد از وزن بدن خود را کم مي‌کنید، شروع به حس کردن فواید سلامتی خواهید کرد.
 
  • فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید چراکه کمک به هضم، جلوگیری از یبوست و کاهش کلسترول خون مي‌کند. خانم ها باید در حدود 25 گرم فیبر را روزانه دریافت کنند وآقایان در حدود 38 گرم نیاز خوتهند داشت (یعنی 14 گرم به ازای 1000 كيلوکالری). منابع خوب فیبر عبارتند از جو دوسر، لوبیاها، غلات کامل و انواع میوه‌ها و سبزیجات.
 
  • صبحانه را در رژیم لاغری فراموش نکنید. در حقیقت نخوردن صبحانه کمي‌ بعدتر شما را گرسنه کرده و منتهی به ریزه‌خواری بیشتر و بد‌خوری در وعده ناهار و شام مي‌شود.