021-88231136

رژیم تقلید روزه داری

خلاصه

یکی از موضوعات حوزه سلامتی و تندرستی از کاهش وزن گرفته تا افزایش سلامت و طول عمر روزه داری است. انواع مختلفی از روشهای روزه داری وجود دارد و یکی از آنها رژیم لاغری تقلید روزه داری یا FMD است. در صورتی که مایلید در این زمینه اطلاعات بیشتری داشته باشید، به خواندن ادامه دهید.

5 7 00

رژیم لاغری FMD چیست؟
 
از قرنها پیش به منظور پیشگیری و درمان بیماریها، افزایش روشنی ذهن، و بیداری معنوی از روزه داری استفاده می‌شده است. رژیم لاغری FMD (Fasting Mimicking Diet) نوعی روزه داری است که توسط دکتر والتر لونگو (Valter Longo)، زیست شناس ایتالیایی ایجاد شده و مستظهر به چندین دهه تحقیقات بالینی است. این رژیم غذایی که پرولون (ProLon) نیز نامیده می‌شود، جدیدترین شکل روزه داری است و هدف آن استفاده از مزایای روزه داری همزمان با دریافت مواد غذایی ضروری برای تامین کالری و مواد مغذی است.  تفاوت رژیم غذایی FMD با سایر انواع روزه داری در این است که محرومیت غذایی و عوارضی مانند سردرد، خستگی و افت عضلانی در آن وجود ندارد. این رژیم دارای مزایا و معایبی است که در مقاله حاضر توسط دکتر معصومه مرادی متخصص تغذیه به اختصار مورد بحث قرار می‌گیرد.
 


رژیم لاغری FMD (Fasting Mimicking Diet) از جدیدترین انواع رژیم روزه داری است


روزه داری متناوب و رژیم لاغری FMD

 
روزه داری انواع گوناگونی دارد. در برخی از انواع آن خوردن غذا در ساعاتی از روز، و در بعضی به طور کامل، از برنامه روزانه حذف می‌شود. در روزه داری متناوب، فرد در ساعات معینی از روز مجاز به خوردن است و در بقیه ساعات از خوردن امساک می‌کند. متداولترین نوع روزه داری متناوب 8:16 است که فرد فقط برای 8 ساعت اجازه خوردن دارد. در بعضی انواع روزه داری متناوب فرد روزهای معینی از هفته از خوردن خودداری می‌کند. مثلا در شیوه 2:5 دو روز امساک می‌کند و پنج روز را آزادانه غذا می‌خورد. محققان برای روزه داری مزایای متعددی قائلند و این مزایا را به تغییرات متابولیک و مکانیزمهایی می‌دانند که بدن را وادار می‌کند به جای گلوکز از مواد کتونی به عنوان منبع انرژی استفاده کند. رژیم FMD شباهت زیادی به روزه داری متناوب 5:2 دارد، که روز داران دو روز هفته حدود 25 درصد کالری معمولی خود را دریافت می‌کنند و در پنج روز باقیمانده آزادانه غذا می‌خورند.
 

ویژگیهای رژیم لاغری FMD

 
مشخصات کلی

رژیم لاغری FMD دارای چربی بالا، کربوهیدرات، پروتئین و کالری پایین است و برای پنج روز طراحی می‌شود. این رویکرد روزه داری به طور موثر بدن را فریب می‌دهد تا متابولیسم خود را در شرایط روزه داری تنظیم کند، در حالی که فرد با خوردن مقداری غذا به مواد مغذی و کالری دسترسی دارد. اگرچه ممکن است هر کسی بتواند اصول رژیم لاغری FMD را اجرا کند، اما دکتر لونگو کیت غذایی مخصوص این نوع رژیم (پرولون) را توسط یک شرکت فناوری تغذیه (L-Nutra) تهیه و به بازار فروش عرضه می‌کند. در وبسایت این شرکت قیمت هر کیت 250 دلار ذکر شده که دلیل بر گران بودن آن است.
 
رژیم لاغری FMD چگونه عمل می‌کند؟

رژیم لاغری FMD باعث اتوفاژی می‌شود. اتوفاژی فرایندی است که پیوسته در بدن جریان دارد و در آن سلولهای قدیمی و آسیب دیده با سلولهای جدید و سالم جایگزین می‌شوند. اتوفاژی با پاکسازی کردن سلولها به جلوگیری از بیماری و کند کردن روند پیری کمک می‌کند.
 
وعده ها و میان وعده های غذایی

کیت غذایی پرولون گیاهی، فاقد گلوتن و لاکتوز، و شامل تمام وعده‌ها و میان وعده‌های غذایی مورد نیاز برای یک دوره 5 روزه است. غذاهای پیش‌بینی شده شامل سوپ، سبزیجات، زیتون، چای گیاهی، آجیل، شکلات‌های میله‌ای، نوشیدنی‌های انرژی زا، و همچنین شامل مکمل‌هایی برای رفع نیازهای تغذیه‌ای پایه است. روزه داران در طول دوره فقط باید به خوردن این مواد اکتفا کنند و اجازه ندارند آنها را با چیز دیگری جایگزین کنند. برنامه غذایی به طور مختصر به شرح زیر است:
 • روز اول: دارای تقریباً 1100 کالری (10% پروتئین، 56% چربی، 34% کربوهیدرات) و شامل پروتئین گیاهی، چربیهای سالم و منابع غذایی کم کربوهیدرات است.
 • روزهای دوم تا پنجم: غذاها مشابه روز اول هستند، اما در مقادیر کمتر مصرف می‌شوند و میزان کالری روزانه به 725 (9% پروتئین، 44% چربی، 47% کربوهیدرات) می‌رسد.
در طول دوره با مصرف آب ساده و چای‌های بدون کافئین از کم آبی بدن جلوگیری می‌شود. روزانه باید حداقل حدود 2 لیتر آب وارد بدن شود.  
 
  
مغزها و دانه ها از عناصر اصلی رژیم تقلید روزه داری به شمار می‌روند
 
نحوه اجرای رژیم لاغری FMD

دوره رژیم تقلید روزه داری پنج روزه است و باید ماهی یک بار به مدت حداقل سه ماه انجام شود. بعد از آن هم بهتر است هر شش ماه یکبار تکرار شود. در طول رژیم باید از انجام تمرینات سنگین خودداری شود تا بر نتیجه روزه داری تأثیر نگذارد و عوارض احتمالی را افزایش ندهد. اما پیاده‌روی آهسته، حرکات کششی، و  یوگا اشکالی ندارد.
 
اگرچه ممکن است هر کسی بتواند اصول رژیم لاغری FMD را اجرا کند، اما کیت غذایی مخصوص این نوع رژیم (پرولون) تهیه و به بازار فروش عرضه می‌شود
 

 


 

فواید رژیم لاغری FMD  


این رژیم توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می‌شود و تاکنون فواید زیر به آن نسبت داده شده است:
 • کاهش وزن و کاهش اندازه دور کمر
 • کاهش سطح کلسترول، فشار خون و قند خون (مطالعات انسانی)، بازسازی سلولهای آسیب دیده لوزالمعده، تولید انسولین سالم، و کاهش مقاومت به انسولین (مطالعات حیوانی)
 • کاهش التهاب: رژیم تقلید روزه داری می‌تواند در کاهش نشانگرهای التهابی موثر باشد (مطالعات حیوانی)
 • کند کردن روند پیری: این نوع روزه داری با بهینه کردن اتوفاژی و کاهش استرس اکسیداتیو می‌تواند سلولهای عصبی را در برابر زوال ذهنی و پیری سلولی محافظت کند (مطالعات حیوانی).
 •  کاهش خطر ابتلا به بعضی سرطانها از جمله سرطان پستان از طریق کاهش فاکتور رشد شبه انسولین
مطالعات حیوانی همچنین بر مفید بودن این رژیم در بهبود علائم مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، بیماری پارکینسون، ایجاد میکروبیوم سالم‌تر در روده، و کاهش التهاب در سندروم روده  التهابی صحه گذاشته‌اند.


معایب رژیم لاغری FMD


 
 • کاهش غذای مصرفی ممکن است منجر به کم آبی بدن شود. به این دلیل توصیه می‌شود رژیم تقلید روزه داری تحت نظر متخصص تغذیه اجرا شود.
 • بعضی داروها تحت تاثیر غذا، مایعات، یا مواد مغذی خاص قرار می‌گیرند. پیروی از این رژیم برای افرادی که از این داروها استفاده می‌کنند می‌تواند خطر داشته باشد.
 • هزینه خرید کیت سنگین است.
 


موارد احتیاط


رژیم لاغری FMD در موارد زیر توصیه نمی‌شود:
 • حساسیت یا عدم تحمل به مواد غذایی موجود در رژیم
 • بارداری و شیردهی
 • دیابت، بیماریهای کلیوی، یا سایر بیماریهای مزمن (این افراد حتما باید با پزشک مشورت کنند)
 • ابتلا به اختلالات خوردن (فعال یا قبلی)
 • ابتلا به سوء تغذیه یا کم وزنی
 

کلام آخر


اگرچه، رژیم لاغری FMD به احتمال زیاد برای افراد سالم بی‌خطر است و می‌تواند مزایای متعددی برای سلامتی به همراه داشته باشد، اما مشخص نیست که آیا این روش موثرتر از سایر روشهای روزه داری متناوب است یا خیر. بعلاوه، اغلب تحقیقاتی که در مورد تاثیر این رژیم بر سلامتی انجام شده در حیوانات صورت گرفته و تحقیقات بیشتری برای تأیید مزایای آن در انسان مورد نیاز است. مطالب بیشتر :

 مزایا و معایب روز تقلب در رژیم لاغری 

 بهترین رژیم لاغری - دکتر مرادی - دکتر تغذیه

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)