021-88231136

لاغری موضعی با روش هایفولیپولیز

خلاصه

هایفولیپولیز یکی از روشهای لاغری موضعی غیر تهاجمی است که از امواج فراصوت به این منظور استفاده می کند. نکته مثبت این روش این است که کاملا انتخابی عمل کرده و تنها سلولهای چربی زیر پوستی را هدف قرار می دهد. درحالیکه بافتهای اطراف مانند اپیدرم، رگهای خونی و اعصاب را تخریب نمی کند. هایفولیپولیز به خوبی برای بدن قابل تحمل بوده و امن است. در این مقاله بیشتر با این روش آشنا می شویم.

21 6 99

لاغری موضعی با روش هایفولیپولیز

لاغری موضعی با هایفولیپولیز
هایفولیپولیز (High Intensity Focused Ultrasound-HIFU) یکی از روشهای لاغری موضعی غیر تهاجمی است که از امواج فراصوت به منظور چربی های اضافی و سلولیت استفاده می­ کند.
 

مکانیسم عمل هایفولیپولیز


هایفوتراپی

در این تکنیک امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا به داخل عمق کاملا مشخصی از لایه چربی (1/2 سانتی متر) نفوذ می­ کنند. نکته مثبت هایفولیپولیز این است که کاملا انتخابی عمل کرده و تنها سلولهای چربی زیر پوستی را هدف قرار می ­دهد. در حالی که بافتهای اطراف مانند اپیدرم، رگهای خونی و اعصاب را تخریب نمی­ کند. هایفولیپولیز سبب لرزش مولکولهای چربی هدف و گرم شدن آنها می­ شود. همچنین، امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا وارد سلولهای چربی شده و چرخه هایی از کاهش و افزایش فشار ایجاد می ­کنند. در نتیجه این عمل، حباب تولید می­شود. زمانیکه حبابها منفجر می­ شوند، انرژی خود را آزاد کرده که باعث آسیب بیشتر به چربیهای هدف می ­شوند. زمانی که سلولهای چربی در حال نابود شدن هستند، از خود عوامل التهابی آزاد می­ کنند. این عوامل التهابی سبب افزایش ماکروفاژها شده که این سلولها را فاگوسیته کرده و از بین می­ برند. از شکسته شدن سلولهای چربی محتویات داخل آن شامل تری گلیسریدو اسیدهای چرب وارد فضای میان بافتی شده و از طریق سیستم لنفاوی وارد گردش خون شده و در نهایت به داخل کبد تخلیه می­شود. در کبد این چربی متابولیزه شده و تولید انرژی می­ کند. 
 

مطالعه بیشتر: 4 روش لاغری موضعی شکم و پهلو


آیا استفاده از هایفولیپولیز امنیت دارد؟

امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا به خوبی برای بدن قابل تحمل بوده و امن هستند. چراکه میزان امواج کمتر از آن است که به بافت آسیب بزند. از طرفی در حدی است که بتواند باعث شکسته شدن سلولهای چربی شود. همانطور که گفته شد، هدف این امواج صرفا سلولهای چربی ناخواسته هستند و بنابراین آسیبی به رگهای خونی، اپیدرم پوست و اعصاب وارد نمی ­شود. برای درک بهتر این مسئله، یک ذره بین را در نظر بگیرید. چنانچه زیر ذره بین کاغذی گذاشته و آنرا در مقابل نور خورشید قرار دهید چه اتفاقی می افتد؟ بله کاغذ آتش می ­گیرد. زیرا نور به صورت متمرکز به آن بر خورد می­ کند. عمل هایفولیپولیز نیز همین مکانیسم را دنبال می­ کند. یعنی در منطقه محدودی حرارت بالا می­ رود در صورتی که در مناطق اطراف هیچگونه حرارتی ایجاد نشده و آسیبی رخ نمی ­دهد. این روش غیر تهاجمی بوده و نیاز به جراحی و دوره نقاهت طولانی مدت ندارد. از طرفی دیگر در حین عمل دستگاه، هیچگونه احساسی در پوست ایجاد نمی­ شود.


مزایای استفاده از هایفولیپولیز


مزایای هایفوتراپی

1- با وجود حرارت زیادی که دستگاه تولید می­ کند، پوست دچار سوختگی نمی­ شود.
2- در این روش بافت چربی زیر پوست کاهش می ­یابد.
3- این روش غیر تهاجمی است و مشکلات مربوط به جراحی مانند بخیه، بی هوشی و درد را ندارد.
4- دوره نقاهت کوتاه دارد و شخص بعد از استفاده از این روش می­ تواند به کارهای روزمره خود بپردازد.
5- در این روش هیچگونه تزریقی انجام نمی ­شود.
6- از آنجایی که در این روش مقادیر قابل توجهی چربی برداشته می­ شود، بازگشت وزن به حالت اولیه به سرعت اتفاق نمی ­افتد.
7- بر خلاف دیگر روشهای غیرتهاجمی لاغری موضعی، در این روش عمق نفوذ امواج بیشتر است. در حالی که به بافتهای اطراف آسیبی نمی­ رسد.


معایب استفاده از هایفولیپولیز

1- این روش ممکن است در برخی از مردان به طور موقت اختلالات جنسی مانند نعوظ ایجاد کند.
2- تکرر ادرار می­تواند در افراد رخ دهد.
3- این روش ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پروستات را در مردان افزایش دهد.
 

مطالعه بیشتر: 10 روش لاغری موضعی با دستگاه های لاغری موضعی

 

چه کسانی کاندید مناسب هایفولیپولیز هستند؟


هایفولیپولیز

این تکنیک بیشتر به منظور حذف مقادیر کمی از سطوح مقاوم چربی مناسب است. نتایج قابل توجه استفاده از این روش معمولا 2 تا 3 مرتبه پس از کاربرد مشخص می­ شود. برای استفاده از این روش کسی کاندید مناسبی است که بتوان حدود 2 سانتیمتر از لایه چربی زیر پوستی اش را در محل مورد نظر به دست گرفت. از طرف دیگر، برای کسانی که اضافه وزن زیادی دارند، نیز این روش توصیه نمی ­شود. در واقع کاندید مناسب باید نزدیک به وزن ایده آل قرار داشته باشد. کسانی که از این روش استفاده می­ کنند، بعد از مدت کوتاهی می­ توانند به زندگی عادی خود باز گردند.


شرایط بعد از درمان با هایفولیپولیز

مشابه با لیپوساکشن، بعد از خارج شدن چربیهای اضافی از منطقه درمان شده انتظار می ­رود که نتایج برای مدت طولانی باقی بماند. اما این در شرایطی است که فرد رژیم غذایی سالم و ورزش را فراموش نکند.


مطالب دیگر که مطالعه آنها توصیه می شود:

انواع رژیم های لاغری 
قرص های لاغری برای کاهش وزن
8 عارضه کاهش وزن سریع
عوارض حذف کذبوهیدرات ها در رژیم کاهش وزن
ورزش های چربی سوز اینتروال
رژیم لاغری دکتر مرادی
 
 

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)