021-88231136

رژیم لاغری با روش دکتر مرادی

دکتر معصومه مرادی-دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی

رژیم لاغری مناسب با دکتر معصومه مرادی


بهترین رژیم لاغری و یا لاغری بدون بازگشت و واژه هایی از این دست، دغدغه بسیاری از افرادی است که دچار اضافه وزن هستند و برای دستیابی به تناسب اندام ناچار به کاهش وزن می باشند. تصور عموم مردم در مورد رژیم ها حذف وعده های غذایی روزانه است. به طور کلی شمارش کالری یکی از تکنیک‌های اصلی افرادی است که در تلاش برای کاهش وزن هستند. بیشتر رژیم لاغری هایی که می شناسیم تمرکز را بر روی محدودیت دریافت کالری قرر داده اند، اما باید به خاطر داشته باشید که دست یابی به یک رژیم غذایی اصولی که عوارضی به دنبال نداشته باشد تنها کالری را مد نظر قرار نمی دهد. بسیاری از فاکتورهای دیگر در این زمینه دخیل هستند.

 

کالری رژیم لاغری

رژیم های لاغری رایج در دنیا برای کاهش وزن:
رژیم کتوژنیک، جنرال موتور، اتکینز، کانادایی و ... رژیم هایی هستند که این روزها در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. اما آیا این رژیم ها صحیح هستند و یا با سبک زندگی ایرانی ها تطابق دارد. با کلیک بر روی هر رژیم می توانید از مزایا و معایب هر رژیم غذایی آگاه شوید.

رژیم کتوژنیک
رژیم اتکینز
رژیم جنرال موتورز
رژیم خام گیاهخواری
رژیم کانادایی

 در ادامه به رژیم غذایی که تلفیقی از رژیم های صحیح می باشد و توسط دکتر مرادی ارائه می شود می پردازیم.
کالری چیست؟

محتویات مواد غذایی مصرفی ما به سه گروه کلی چربی، کربوهیدرات و پروتئین تقسیم شده و انرژی مورد نیاز بدن هم از طریق هرکدام از این گروه‌ها تامین می‌شود.
میزان دریافت کالری دررژيم‌ غذایی براي افراد عادی که درصدد کاهش وزن نیستند و از نظر بدنی سالم و از اندام متناسبی برخوردارند 1800 تا 2200 كيلوكالري می باشد.  فرد با دريافت اين ميزان كالري مي‌تواند انرژي مورد نياز روزانه‌اش را تأمين كند. این در حالی است که برخ رژیم های لاغری که از آنها به عنوان رژیم های لاغری سخت و یا رژیم لاغری سریع و موثر یاد می شود، در برنامه غذایی میزان کاری دریافتی را کمتر از 1200 برای آقایان و در کمتر از 600 تا 800 کالری برای خانم ها در نظر می گیرند.
رژیم کانادایی، رژیم 7روزه، رژیم 3 روزه، رژیم شیر، رژیم میوه، رژیم های تک خوری و بسیاری متدهای دیگر از این قبیل جزء رژیم های لاغری سریع محسوب می شوند که بسیاری از افراد آنها را امتحان کرده اند و توسط برخی سایت ها به رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد. این رژیم ها باعث کاهش وزن زیادی در مدت زمان کوتاه می شوند. در مدت اجرای این رژیم های افراطی، متابولیسم شما به شدت کاهش یافته و پس از پایان رژیم و گذشت مدتی (که در افراد مختلف متفاوت است) وزن از دست رفته دوباره برمی‌گردد.

 


معایب رژیم های لاغری سریع

شاید کاهش وزن به طرق بالا که در زمان کوتاه انجام می شود بتواند ظرف مدت کوتاهی شما را به وزن ایده آل برساند و عددی که ترازو نشان می دهد برای شما خوشایند باشد، اما به طور کلی باید گفت این وزن کاهش یافته دوام چندانی نخواهد داشت.
آنچه که از آن به عنوان رژیم غذایی کاهش وزن یاد می‌شود یک ضرورت مادام‌العمر است و تاثیر آن در کوتاه مدت نباید از بین برود.
به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از یک دوره کوتاه از رژیم لاغری خود با افزایش وزن مجدد روبرو می شوند که البته بیش از گذشته خواهد بود. همانطور که بیان کردیم این رژیم های ذکر شده محدود کننده بوده و شامل تمام مواد غذایی نیست. علاوه بر بازگشت سریع وزن، بروز سنگ‌های صفراوی و اختلال آب و الکترولیت در بدن، ریزش مو، خراب شدن پوست وعوارض عصبی نیز از عوارض جانبی این رژیم ها می باشند.

 

رژیم غذایی سالم چیست؟

رژیم غذایی سالمرژیم غذایی سالم و ایده آل که بتواند تمام گروه مواد غذایی مغذی را در خود جای دهد به عنوان یک رژیم غذایی سالم و مفید شناخته می شود. برای داشتن تغذیه‌ی مناسب، باید بیشتر کالری روزانه‌ی خود را از مواد زیر دریافت کنید:
 
  • گروه نان و غلات
  • گروه شیر و لبنیات
  • گروه میوه‌‌جات و سبزی‌جات
  • گروه گوشت، حبوبات، تخم‌مرغ و مغزها
  • گروه متفرقه شامل انواع مواد قندي و چربي ها 

حذف هر کدام از گروه های فوق برای بدن عوارضی به دنبال خواهد داشت. به عنوان مثال مواد قندی در حقیقت سوخت اصلی سیستم عصبی محسوب می‌شوند و به همین دلیل حذف نشاسته و مواد قندی از رژیم غذایی موجب بروز عوارضی مانند افسردگی، ریزش مو و حتی کم‌خونی می‌شود. همچنین در مورد سبزیجات که کمترین میزان کالری را دارند، باید گفت اگر شما تنها گیاه خواری را به عنوان رژیم غذایی خود انتخاب کنید، با عوارضی مانند کمبود پروتئین، کمبود آهن و B12 روبه‌رو می‌شوید.
همچنین دریک رژيم‌ لاغری اصولی و صحیح ، هيچ كدام از 3 وعده اصلی غذایی و 2 ميان‌ وعده حذف نمي‌شود.

بر خلاف تصور عموم مردم کاهش دریافت چربی برای بدن کاهش وزن را به دنبال نخواهد داشت چراکه چربی‌ها از منابع انرژی با چگالی بالا هستند. به این معنا که در مقادیر کم، حاوی انرژی زیادی می‌باشند و دریافت مقادیر مناسب چربی توسط بدن، آن هم از نوع مناسب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند و از عوارض رژیم کاهش وزن جلوگیری کند.

قبل از شروع کاهش وزن باید از لحاظ بیولوژیک به میزان متابولیسم پایه افراد توجه داشت که به طور طبیعی آیا متابولیسم بالایی دارد یا خیر. اگر بخواهیم وزن را به شیوه‌ای علمی کاهش دهیم به طوری که فقط چربی بسوزد و ماهیچه و آب بدن از بین نرود، فقط باید به میزان ماهی حداکثر 4 تا 5 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشیم. کاهش 10 درصد از وزن بدن در مدت 6 ماه یک هدف مناسب است.


 

رژیم لاغری دکتر مرادی رژیم لاغری دکتر مرادی

رژیم غذایی که توسط دکتر مرادی ارائه می شود تنها به محدودیت کالری دریافتی نمی پردازد.
مهم ترین هدفی که در رژیم غذایی باید رعایت شود حفظ تعادل بدن می باشد. اگر تنها کاهش وزن را مد نظر قرار دهیم شاید ظرف مدتی بتوان به وزن ایده آل رسید اما باید از خودتان بپرسید که سیستم بدن شما در سلامت کامل هست یا نه؟ بنابراین لاغر شدن هم اصول خاصی دارد که اگر درست رعایت نشود مشکل ساز می گردد. 

دو اصل مهم در هنگام کاهش وزن این است که اولا کاهش وزن مناسب از طریق رژیم باید به مقدار نیم تا یک کیلوگرم در هفته باشد و ثانیا رژیم غذایی متعادل باید شامل تمام گروههای غذایی یعنی نان و غلات، میوه، سبزی، گوشت و حبوبات، لبنیات و سهم کمی از روغنها و چربیها باشد.


دومین نکته ای که در این زمینه رژیم لاغری باید به آن توجه داشت این است که تنها فیزیک بدنی و جسم ما به تنهایی نمی تواند دست یابی به وزن ایده آل را متقبل شود. ذهن ما به میزان زیادی در این روند کاهش وزن تاثیر گذار است. به واقع زمانی که شما احساس گرسنگی می کنید این ذهن شماست که نقش ایفا می کند. بررسی این موضوع موضوعی را مطرح می کند که NLP نامیده می شود.


NLP چیست؟

ان ال پی NLP علمی است که با تغییر نگرش فکری شما، بر روی توانایی های شما متمرکز شده و به شما کمک می کند تا باور کنید می توانید به خواسته خود برسید و بتوانید ولع های غذایی خود را کنترل کنید. افراد بسیاری را دیده اید که بیان می کنند: میخواهم دیگر اضافه وزن نداشته باشم اما نمیتوانم. چرا با وجود اینکه آنها اراده کرده اند و زمان و هزینه زیادی صرف رژیم های سخت کرده اند، نتیجه دلخواهی نگرفته اند؟

علم NLP به دنبال فراهم کردن شرایطی جدید است که بتواند شما را در این زمینه یاری دهد. ذهن شما و افکار شما در کاهش وزن، نقش بسیار موثری خواهند داشت. شما توسط NLP خواهید آموخت که چگونه ذهن خود رابه سمت لاغر شدن پیش ببرید.
لاغری با ان.ال.پی رژیم های سنگین غذایی را پیشنهاد نمی دهد و از گرسنگی های طولانی مدت خبری نیست. تاکید این روش بر این است که غذای سالم و به اندازه نیاز بخورید. همچنین توصیه می کند که غذاهای مغذی و سالم مصرف کنید و خوردن مواد غذایی آماده و ناسالم را به حداقل برسانید.

رژیم لاغری که توسط دکتر مرادی ارائه می شود دو مقوله مهم رعایت رژیم غذایی (اصول تغذیه ) و برنامه ریزی ذهنی ( تکنیک هایNLP) را به موازات هم ارائه می دهد. در برنامه غذایی دکتر مرادی، هر غذایی را که دوست دارید طبق منوی غذایی انتخاب می کنید و فقط طبق سن، جنس و وضعیت شما مقدار آن برایتان تعیین می شود تا در زمان مشخص به وزن ایده ال برسید. 
رژیم غذایی دکتر مرادی
بنابراین باید گفت که شما به یک جلسه مشاوره نیاز دارید. مشاوره لاغری فقط بخور و نخور های معمول برای کاهش وزن نیست. در این جلسه مشاوره شما نحوه زندگی خود و عادات غذایی و سبک زندگی خود را شرح می دهید. بعد ار بررسی عادات غذایی، بیماری ها و سبک زندگی شما رژیم غذایی که توسط دکتر مرادی به شما ارائه داده می شود علاوه برکالری نسبت ترکیب درشت مغذی های رژیم غذایی (مقادیر پروتئین، کربوهیدرات و چربی دریافتی) را به دقت محاسبه کرده و برنامه غذایی شما طوری تنظیم می شود که هیچکدام از موارد فوق از آن حذف نشود و با تجویز مکمل های مناسب و دادای تاییدیه وزارت بهداشت و بدون هیچگونه عارضه جانبی به وزن ایده آل خود برسید و بتوانید وزن کاهش یافته را حفظ کنید.

 

توصیه های مهم رژیم لاغری 

 
  • حتما رژیم غذایی خود را زیر نظر یک متخصص تغذیه خوب شروع کنید، تا جلوی عوارض احتمالی کاهش وزن مانند ریزش مو، از دست دادن عضلات و... گرفته شود.
  • توجه داشته باشید که داشتن خواب کافی احساس راحتی و سیری را برای شما به دنبال دارد همچنین می تواند برای شما عامل باز دارنده در برابر خوردن تنقلات غیر ضروری باشد. علاوه بر این، زمانی که بدن شما کمبود خواب دارد هورمون گرلین (هورمون محرک اشتها) بیشتری تولید می کند از طرفی هورمون لپتین (هورمونی که در زمان سیر شدنتان، خبر سیری را به مغز شما مي‌دهد) را کاهش خواهد داد.
 
  • اگر مدت زمان کاهش وزن شما بیشتر شد نباید نا امید شوید. وزن از دست دادن زمان مي‌برد. توصیه تمام رفرانس های تغذیه معتبر دنیا در این رابطه که حدود نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن در هفته است را به عنوان هدف اصلی خود در نظر بگیرید. اگر انتظار کاهش وزن سریع داشته باشید زمانیکه با سرعت کافی وزن کم نکنید خیلی زود دلسرد و تسلیم خواهید شد. به یاد داشته باشید زمانیکه تنها 5 تا 10 درصد از وزن بدن خود را کم مي‌کنید، شروع به حس کردن فواید سلامتی خواهید کرد.
 
  • فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید چراکه کمک به هضم، جلوگیری از یبوست و کاهش کلسترول خون مي‌کند. خانم ها باید در حدود 25 گرم فیبر را روزانه دریافت کنند وآقایان در حدود 38 گرم نیاز خواهند داشت (یعنی 14 گرم به ازای 1000 كيلوکالری). منابع خوب فیبر عبارتند از جو دوسر، لوبیاها، غلات کامل و انواع میوه‌ها و سبزیجات.
 
  • صبحانه را فراموش نکنید. در حقیقت نخوردن صبحانه کمي‌ بعدتر شما را گرسنه کرده و منتهی به ریزه‌خواری بیشتر و بد‌خوری در وعده ناهار و شام مي‌شود.

مطالب مرتبط:
انواع رژیم لاغری
لاغری موضعی با دستگاه
چرا وزنی که کم کردیم باز می گردد؟