021-88231136

سیب با خواص درمانی بی شمار

خلاصه

احتمالا از بسیاری از متخصص های تغذیه شنیده اید که خوردن یک عدد سیب در روز شما را از دکتر بی نیاز می کند. این میوه بهشتی دارای خواص بی شماری است که در این مقاله که توسط دکتر مرادی، متخصص تغذیه از دانشگاه تهران، نوشته شده و در مجله غذا به چاپ رسیده است به تعدادی از آنها اشاره شده است.

29 4 98


چرا متخصصین تغذیه توصیه به مصرف یک سیب در روز دارند؟


سیب میوه ای با خواص بی شمار
مطمئن هستم شما هم از دکتر تغذیه این مثال معروف را شنیده اید که خوردن یک عدد سیب در روز شما را از پزشک بی نیاز می کند. نقش سیب در سلامت بدن نه تنها به دلیل ویتامین ها و مواد معدنی و فیبر است، بلکه آنتی اکسیدانها و فیتونوتریونتهای موجود در آن نیز در تندرستی بسیار موثرند. سیب منبع عالی آنتی اکسیدان های قوی می باشد و در مقایسه با سایر میوه ها از لحاظ غلظت کل ترکیبات فنولیک رتبه دوم را دارد.

 منشاء درخت سیب در شرق اروپا و جنوب غربی آسیا بوده است و ازآنجا به مناطق مختلف با دماهای متفاوت گسترش یافته و در طول قرن ها در طی پیوند ها و کشت های مختلف باعث به وجود آمدن 7هزار نوع گوناگون شده است. سیب از قدیم به خاطر اثری که روی تمیز کردن و پاک سازی سیستم های بدن دارد بسیار پرطرفدار بوده ملینی آن استفاده می کردند و در طب چینی ازآن برای کاهش گرما و داشتن اثر خنک کنندگی روی ریه ها استفاده می شده است.
سیب منبع خوبی از فیبر غذایی ،پتاسیم ،ویتامین (ث) ،ویتامین (کا) ،ویتامین (ب6)به شمار می رود. در عین حال منبع متوسط ویتامین های (ب1) (ب2)  (ای) و مواد معدنی فسفر و منیزیم می باشد.
 
مواد غذایی موجود در یک سیب متوسط با پوست
-72کیلو کالری انرژی
-3/3گرم فیبر غذایی
-6/3 میلی گرم ویتامین (ث)
- 0/023 میلی گر م ویتامین (ب1)
-0/036 میلی گرم ویتامین (ب2)
-0/126 میلی گرم نیاسین
-0/84 میلی گرم ویتامین (ب5)
-0/057 میلی گرم ویتامین (ب6)
-0/25 میلی گرم ویتامین (ای)
- 8 میلی گرم کلسیم
-148 میلی گرم پتاسیم
-7میلی گرم منیزیم
-15 میلی گرم فسفر
هم چنین دارای اسید فولیک ،ویتامین (آ) و ویتامین (کا) ومی باشد.
 
نطر متخصص تغذیه در مورد خواص درمانی اثبات شده در سیب


1- موثر در پیشگیری از بروز بیماریهای قلبی
سیب حاوی هر دو فیبرمحلول و نامحلول است. فیبر نامحلول سیب با اتصال به کلسترول و چربی در دستگاه گوارش آن ها می گردد. فیبر محلول سیب (پکتین) با باند شدن با اسیدهای صفرآوی یا چربی و لیپیدها مانع جذب و در نتیجه دفع آن ها می گردد. هم چنین سبب اتصال اسیدهای صفراوی مدفوع و دفع آنها می شود . در ننتیجه کبد برای ساختن مجدد اسیدهای صفراوی از کلسترول استفاده کرده  باعث کاهش کلسترول جریان خون می گردد.
از طریق دیگر فیبرها محلول ممکن است باعث کاهش تولید کلسترول در کبد گردند.
علاوه بر فیبر، کرستین موجود در فیبر که یک فلاوونوئید می باشد به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی مانع اکسیداسیون کلسترول بد و در نتیجه پیشگیری از بیماریهای قلبی می گردد.
 
2- مفید در پیشگیری از سرطان
هر دو فیبر محلول و نامحلول در سیب با رفع یبوست و به خصوص پکتین با خارج کردن مواد سمی مانند فلزات سنگین مثل سرب و جیوه از بدن از طریق مدفوع باعث پیشگیری از سرطان ها به خصوص سرطان کولون و هم چنین پیشگیری از دیورتیکولوزیس می گردد. علاوه بر اینو فلاوونوئیدهای سیب با پیشگیری از آسیب رادیکالهای آزاد باعث حفظ سلول ها از آسیب و مرگ می شوند. در ضمن تعدادی از مطالعات نشان داده اند که کرستین می تواند برای افراد سیگاری مفید باشد. مواد سرطان زا موجود در تنباکو به سلول های دیواره های مثانه آسیب رسانده و باعث سرطانی شدن آن ها می گردد. مشخص شده افراد سیگاری که فلاوونوئید بیشتری مثل کرستین موجود در سیب مصرف می کنند از این آسیب ها بیشتر در امانند.
 
3- تقویت کننده سیستم دفاعی بدن
کرسیتین به علت داشتن فعالیت آنتی اکسیدانی به خصوص وقتی با سایر آنتی اکسیدان ها مثل ویتامین (ث)که در سیب یافت می شود همراه باشد باعث افزایش قدرت دفاعی سیستم ایمنی بدن می گردد.
 
4- مناسب برای افراد دیابتی
سیب دارای قند طبیعی فروکتوز می باشد که یک قند ساده بوده ولی به آهستگی شکسته و جذب می شود و به خصوص وقتی با پکتین که در مجرای گوارش به شکل ژل در می آید همراه باشد ،به حفظ ثبات سطح قند خون در بدن کمک می کند. افزایش کم قند خون بعد از خوردن سیب نشان دهنده پایین بودن نمایه گلایسیک این میوه است که نشان می دهد مصرف آن در افراد مبتلا به دیابت مفید است.
 
5- مفید در پیشگیری و یا درمان سایر بیماری ها
-یک فلاوونوئید به نام (NIZDIROLHP) که تنها در سیب یافت می شود، همچنین پلی فنل های موجود در سیب نیز به دلیل عملکرد ضدالتهابی ممکن است در پیشگیری از دست دادن استخوان مربوط به یائسگی در زنان موثر باشند.
-سیب ها به علت این که منبع غنی و مهم فیتونوترینتها شامل فلاوونوئیدها و فنل ها هستند باعث بهبود عملکرد ریه و کاهش خطر آسم می شوند.
-اسید تارتاریک و اسید مالیک موجود در سیب به نظر می رسد که رشد با کتری های بیماری زا را در دستگاه گوارش مهار می کنند.
 


توصیه های تغذیه ای متخصص تغذیه

-فواید حفاظتی سیب علیه آسیب رادیکال های آزاد و کلسترول در 3 ساعت بعد از خوردن سیب به پیک خود می رسد و بعد از 24 ساعت کاهش می یابد که این دلیل خوبی است که خوردن یک سیب در روز لازم است.
-مطالعات اخیر نشان داده اند که ترکیب پکتین و فنل های موجود در سیب بیشتر از دریافت مکمل پکتین و فنل به تنهایی باعث کاهش کلسترول و تری گلیسرید می شوند و این اثر هم افزایی بین ترکیبات مفید سیب را نشان می دهد.
-خوردن سیب کامل بسیار مفیدتر از نوشیدن آب سیب یا سیب پوست گرفته یا مکمل های فیبری می باشد . چون بیشتر فیبر و کرستین و فیتونوترینتها سیب در پوست آن موجود است. به عنوان مثال مقدار فیبر  از 13/2 درصد در سیب با پوست به 6/8 درصد در سیب پوست گر فته کاهش می یابد و بررسی شده از نظر اثرات سلامت بخش و حفاظتی، آب سیب یا سیب پوست گرفته شده کم تر از سیب کامل است. در نتیجه مصرف سیب کامل توصیه می شود.
-متاسفانه در سیب های که به صورت معمول پرورش داده می شوند، پوست سیب قسمتی است که حاوی ته مانده آفت کش ها بوده که اگر پارافین (موم) استفاده شده بیس پترولیوم داشته باشد سمی باشد. چون پوست کندن سیب باعث از دست رفتن اکثر فیبرهای با ارزش و فلاوونووئیدهای آن می شود. لذا بهتر است نوع ارگانیک آن مصرف شود که مصرف پوست آن ضرری ندارد.

 

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)