021-88231136

تغذیه شاغلین از دیدگاه دکتر تغذیه

خلاصه

اگر کارمند هستید با یک دکتر تغذیه شورت کنید و بیشتر به تغذیه خود توجه کنید ممکن است در طول روز آنقدر مشغول باشید که نیازهای بدن خود را تامین نکید و به سلامتیتان آسیب بزنید.

17 7 97


افرادی که مشغول به کار هستند، اکثراً در طول ساعت کاری از نظر تغذیه بی‌دقتی می‌کنند در صورتی که یک ارائه رژیم لاغری و غذایی متعادل می‌تواند در سلامت بدن تاثیر زیادی داشته باشد.
متخصصان تغذیه معتقدند یک رژیم غذایی متعادل فقط به خانه محدود نمی‌شود: در واقع مقدار مناسب غذا و البته مناسب با نیاز بدن، تنوع محصول غذایی و وعده‌های غذایی به طور منظم ترکیبی است که برای سلامت بدن و روح تاثیرگذار است و باید حفظ شود. علاوه بر این وعده‌های غذایی سالم و متعادل در بهره وری و کارایی شما در محیط کار موثر است.
هر شخص با توجه به بدن و فعالیت خود باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشد و حدالامکان زیر نظر دکتر تغذیه باشد. این یکی از ضروریات در حفظ سلامت و جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری‌هاست.
 یک کارمند می‌تواند برای ناهار ساندویچ بخورد به شرطی که این ساندویچ سرشار از سبزیجات و کم چربی باشد.
علاوه بر این باید بهداشت از طرف کارفرما و کارمند حتماً رعایت شود.
در مطالعه‌ای که توسط موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی انجام شد نشان داد در بیست سال گذشته زمانی که افراد شاغل صرف ناهار می‌کنند کاهش یافته است و این خود تاثیرات مضر بر روی سلامت انسان دارد.
 60 درصد مدیران و کارمندان ناهار را به کل فراموش می‌کنند و وقتی برای صرف ناهار ندارند، با اینکه ناهار برای تعادل فیزیکی و مهارت‌های فکری واقعاً ضروری و لازم است. واین موضوع از دیدگاه یک دکتر تغذیه کاملا منفی است.
هر فرد متناسب با کاری که انجام می‌دهد باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشد و زمانی که برای ناهار صرف می‌شود باید همراه با آرامش و گفتگو با همکاران باشد زیرا برای تسکین روح بهتر است.

رژیم غذایی محیط کار


در وعده‌های غذایی در محیط کار سعی کنید این موارد را حتما رعایت کنید.
مواد لبنی
سبزیجات خام همراه با غذا
 سالاد بدون سس
نوشیدنی سالم و مصرف کلسیم
کاهش مصرف نمک

تغذیه افرادی که کار فیزیکی دارنداگر کار فیزیکی دارید وعده غذایی باید با انرژی مصرف شده مطابقت داشته باشد. برای رژیم غذایی این افراد بهتر است شامل غذاهایی که باعث تقویت ماهیچه‌ها می‌شوند و دارای پروتئین (گوشت و ماهی) هستند باشد.
گوشت قرمز دارای آهن است، این ماده معدنی باعث ترکیب هموگلوبین سلول‌های قرمز خون می‌شود و برای حفظ شکل ماهیچه‌ها ضروری است.


 تغذیه افراد با مشغله ی زیادافرادی که فعالیت‌شان زیاد است نیاز بیشتری به کربوهیدرات و هیدراتاسیون
مانند : ماکارونی ، برنج ،  سیب زمینی یا نان دارند و باید در منوی غذایی آنها گنجانده شود.
این افراد باید محصولات لبنی و ویتامین D مانند تخم مرغ و کره که از استخوان‌ها محافظت می‌کنند یا میوه و سبزیجات که دارای فیبر و ویتامین هستند مصرف کنند.

افرادی که کار کم تحرک دارند


این افراد مثل کارمند ها به علت اینکه بیشتر نشسته‌اند انرژی کمتری مصرف می‌کنند؛ مطالعات اخیر نشان دادند افرادی که کارهای کم تحرک انجام می‌دهند معمولاً اضافه وزن پیدا می‌کنند یا چاق می‌شوند. بنابراین لازم است تعادل را در غذا خوردن رعایت کنند و غذایی متشکل از:
 پروتئین حیوانی (گوشت ، ماهی و تخم مرغ)
نباتی (سویا،جو،گندم و بلغور)
کربوهیدرات (غلات، حبوبات، سیب زمینی، میوه)
چربی‌ها (کره ، روغن زیتون،آواکادو،آجیل، بادام و پنیر)
ویتامین‌ها و عناصر کمیاب که در آب، میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد مصرف کنند.
البته نوشیدن آب و ورزش هفتگی فراموش نشود.

تغذیه افرادی که کار شبانه دارند


کار شب ساعت بیولوژیکی را مختل می‌کند و اغلب منجر به عدم تعادل در رژیم غذایی می‌شود و گاهی باعث افزایش وزن می‌شود.
این افراد به منظور مقاومت در برابر خواب آلودگی و هوشیار بودن باید تغذیه‌ای متفاوت داشته باشند و این باید 5 وعده غذایی داشته باشند.
افرادی که کار شبانه دارند باید قبل از خوابیدن وعده غذایی سبک داشته باشند.
ناهار این افراد باید در حالت طبیعی باشد و شام قبل از رفتن به محل کارحدودا ساعت (19:30 یا 20:30) خورده شود و دو میان وعده در طول شب یکی نیمه شب و دیگری حدود 4 صبح میل کنند.
شاغلین شب کار برای شام باید غذاهایی سبک مانند: میوه،سبزیجات،سالاد،غلات سبوس‌دار، شیر و محصولات لبنی، چای‌های گیاهی مصرف کنند.

 

نکات تکمیلی ارائه رژیم غذایی کارمندان•    شاغلین باید از خوردن غذاهای چرب و شیرین، کافئین خودداری کنند.
•    به منظور اجتناب از اختلالات گوارشی باید حداقل 30 دقیقه وقت برای غذا خوردن بگذارید.
•    مقداری از غذایی که برای ناهار آماده می‌کنید برای شب هم بگذارید.
•    افراد شاغل در صورت حفظ کردن رژیم غذایی می توانند از خطر هیپوگلیسمی یا از دست دادن تمرکز و حافظه جلوگیری کنند و با رعایت رژیم غذایی ذکر شده باعث کاهش اضافه وزن و چاقی می‌شود.


 

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)