021-88231136

رژیم لاغری با روش کالری شماری

خلاصه

یکی از تکنیک های رایجی که برخی افراد برای کاهش وزن خود استفاده می کنند، کالری شماری برای کاهش وزن و لاغری می باشد. استفاده از این تکنیک دارای مزایا و معایب خود می باشد که مهم ترین مزایا آن در دسترس بودن مواد غذایی می باشد. کاهش سوخت و ساز هم از یکی معایب استفاده از این رژیم لاغری است.

8 3 00

رژیم لاغری با روش کالری شمارییکی از رژیم های لاغری که خواسته و یا ناخواسته بیشتر ما شاید درگیر آن باشیم، رژیم کالری شماری برای کاهش وزن و لاغری است. البته این رژیم لاغری یک برنامه رژیم مشخص نیست که شما از آن پیروی کنید. بلکه می توان گفت یک سبک و یا تکنیک برای مصرف کم انرژی می باشد. همه شما می دانید که کاهش مصرف کالری می تواند سبب کاهش وزن در افراد شود و رژیم های غذایی که بر این اساس طراحی می شوند را رژیم های محدودیت کالری می گویند. رژیم های محدودیت کالری بر اساس کاهش دریافت کالری طراحی می شوند و دارای انواع متفاوتی می باشند که هر نوع از آنها دارای معایب و مزایا خود می باشد. یکی از تکنیک هایی که با استفاده از آن می توانید خود را در شرایط محدودیت کالری قرار دهید، استفاده از تکنیک کالری شماری برای کاهش وزن و لاغری می باشد در این مقاله قصد داریم تا با جزئیات بیشتری در مورد این تکنیک صحبت کنیم.معرفی تکنیک کالری شماری برای کاهش وزن و لاغری
افرادی که از این تکنیک استفاده می کنند، معمولا میزان کالری مواد غذایی مصرفی خود را محاسبه می کنند و بر اساس آن مواد غذایی را مصرف می کنند. در این تکنیک نوع مواد غذایی که شما مصرف می کنید، اهمیتی نداشته و مهم کاهش کالری ورودی به بدن شما می باشد. همین موضوع مهم ترین نقصی می باشد که به این تکنیک وارد می شود. برای مثال ممکن است شما سیب زمینی سرخ کرده با کالری 200 استفاده کنید. نکته مهم این است که مصرف این 200 کالری تضمینی برای رساندن مواد مغذی به بدن شما نبوده و ممکن است پس از مدت کوتاهی دچار سوتغذیه و کمبود ریزمغذی ها شوید. نکته ی مهم دیگری که باید مد نظر داشته باشید، مصرف مواد غذایی است که علاوه بر داشتن کالری پایین سبب ایجاد سیری در شما شود.میزان کالری روزانه مورد نیاز برای هر فرد
محاسبه کالری مورد نیاز برای هر فرد اصلا کار ساده و راحتی نبوده نیازمند داشتن اطلاعات کافی در مورد شاخص های آنتروپومتریک و میزان سوخت و ساز بدنی افراد می باشد. اما به طور کلی میزان نیاز به کالری در افراد به صورت زیر می باشد.
  • کودکان بین 1000 تا 1500 کالری
  • نوجوانان بین 1400 تا 2000 کالری
  • خانم های جوان بین 1800 تا 2400 کالری
  • مردان در سنین جوانی 2000 تا 3200 کالری
همانطور که مشاهده می کنید با وجود اینکه میزان کالری مصرفی بر اساس جنسیت افراد مشخص شده است، اما باز هم تغییرات آن در یک رنج سنی و جنسی متفاوت می باشد. مهم ترین نکته در تعیین میزان کالری مورد نیاز، توجه به میزان فعالیت روزانه افراد می باشد. در صورتی که جزء افرادی هستید، که فعالیت بدنی خاصی در طی روز ندارید، بهتر است میزان کالری مورد نیاز خود را پایین ترین حد در نظر بگیرید.


مزایا استفاده از کالری شماری برای کاهش وزن و لاغری  • یکی از مزایای استفاده از این روش کاهش وزن سریع در افراد می باشد. با استفاده از این تکنیک شما بدن خود را در وضعیت محدودیت کالری قرار داده اید، که این موضوع می تواند سبب هدایت سیستم های متابولیسمی به سمت چربی سوزی و کاهش وزن شود. اما در کل برای اینکه بدن دچار آسیب نشود توصیه می شود که میزان کاهش وزن بین نیم تا یک کیلو در هفته تنظیم شود که برای این هدف باید بین 500 تا 1000 کالری در روز از نیاز فرد کم شود.
  • یکی دیگر از مزایای استفاده از این روش در دسترس بودن آن می باشد. در این روش شما نیازی به دسترسی به مواد غذایی خاصی ندارید. تنها با رعایت کردن یک تکنیک می توانید از این رژیم غذایی استفاده کنید. و نیاز به مواد غذایی خاصی ندارید.


معایب استفاده از کالری شماری برای کاهش وزن و لاغری  • یکی از مهم ترین معایب استفاده از این تکنیک روی آوردن افراد به رژیم های غذایی غلط می باشد. با توجه به اینکه در این روش نوع مواد غذایی مهم نبوده و تنها افراد می بایست، میزان کالری دریافتی را رعایت کنند، برخی افراد از مواد غذایی آماده و ناسالم که از نظر خودشان کالری مشخصی دارد استفاده می کنند، که این کار سبب استفاد از مواد غذایی می باشد که ارزش غذایی پایینی دارد.
  • نادیده گرفتن مواد غذایی دارای مواد مغذی از دیگر معایب استفاده از این رژیم غذایی می باشد. با توجه به اینکه در این تکنیک مهم ترین اصل رعایت میزان کالری دریافتی می باشد. با توجه به این موضوع برخی افراد ترجیح می دهند که از دانه ها روغنی که دارای ارزش غذایی بالایی است استفاده نکنند که این موضوع سبب مصرف مواد غذایی با کیفیت پایین خواهد شد.
  • استفاده از این تکنیک ممکن است در برخی موارد که دارای فعالیت بدنی کمی هم باشید، سبب کاهش سوخت و ساز در سلول های بدن شما شود. همین موضوع ممکن است سبب شود تا بدن به مقدار غذای دریافتی عادت کند و نتیجه عکس از رعایت رژیم لاغری بگیرید و در طولانی مدت سبب افزایش وزن در شما شود.
  • ایجاد رفتارهای وسواس گرایانه از دیگر معضلات این رژیم غذایی می باشد. این که شما پیوسته باید میزان کالری دریافتی خود را محاسبه کنید. ممکن است سبب شود تا دچار رفتارهای وسواسی در مصرف مواد غذایی شوید.


مطالب مرتبط :

بهترین رژیم لاغری - دکتر مرادی - متخصص تغذیه

رژیم لاغری پریتیکین - دکتر مرادی

رژیم آنلاین دکتر مرادیدیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)