021-88231136

رژیم لاغری پریتیکین-دکتر مرادی متخصص تغذیه

خلاصه

رژیم پریتیکین بر سه اصل کلی شامل کاهش مصرف چربی، افزایش مصرف فیبر و ورزش منظم استوار است. در این رژیم به مصرف میوه بسیار تاکید میشود. از طرفی دیگر، مصرف گوشت قرمز آن بسیار محدود می¬شود. این رژیم نیز مانند دیگر رژیمهای غذایی دارای مزایا و معایبی است که در این مقاله به آنها پرداخته می¬شود.

25 9 99

آشنایی با رژیم پریتیکین (pritikin diet)


رژیم غذایی پریتیکین

رژیم پریتیکین نوعی رژیم غذایی است که توسط ناتان پریتیکین ابداع شد. کتاب رژیم پریتیکین در سال 1379 جزو کتابهای پرفروش سال قرار گرفت. امروزه نیز افراد بسیاری از این رژیم استفاده می­کنند. رژیم پریتیکین نیز مانند دیگر رژیمهای غذایی از جمله رژیم کتوژنیک، رژیم مدیترانه ای و ... دارای اصولی است که در این مقاله به بررسی آن و همچنین معایب و مزایای این رژیم خواهیم پرداخت.

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع رژیم های لاغری رایج در دنیا

 

اصول رژیم پریتیکینرژیم پریتیکین بر سه اصل کلی شامل کاهش مصرف چربی، افزایش مصرف فیبر و ورزش منظم استوار است. اگر قرار باشد  رژیم پریتیکین را در ده قاعده کلی خلاصه کنیم، باید به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شروع وعده های غذایی با سوپ، سالاد، میوه و یا غلات کامل باشد. این مواد غذایی کالری چندان زیادی ندارند، اما باعث می­شوند که حجم معده تا حدود زیادی پر شود. بنابراین مصرف مواد غذایی پر کالری به دنبال آن کاهش می­یابد.
 2. نوشیدنیهای مفید و کم کالری مانند آب و آب میوه جایگزین نوشیدنیهای الکلی و پر کالری مانند انواع نوشابه می­شود.
 3. در میان هر وعده غذایی میان وعده های سالم و در یک زمان مشخص میل شود.
 4. مصرف غذاهای فراوری شده و فست فودها باید بسیار محدود شود.
 5. به طور منظم ورزش کنید. بهتر است ورزشهای هوازی مانند پیاده روی را با تمرینات قدرتی همراه کنید.
 6. مصرف گوشت قرمز باید بسیار محدود شود. در عوض بهتر است مصرف ماهیهای دارای چربیهای سالم (غیر اشباع) مانند ماهی آزاد جایگزین شود.
 7. مصرف نمک باید محدود شود.
 8. استفاده از دخانیات و الکل ممنوع است.
 9. سعی کنید استرس و شرایط پر تنش را از خود دور کنید.
 10.  وعده های غذایی باید حاوی فیبر زیاد و چربی کم باشند.

مزایای رژیم پریتیکین

 
 1. کاهش خطر ابتلا به سرطان: به نظر می­رسد که رژیم پریتیکین می­تواند خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش دهد. محققان UCLA نشان دادند که پیروی از رژیم پریتیکین می­تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات و پستان را کاهش دهد.
 2. کاهش کلسترول تام و فشار خون: مطالعات نشان داده است که رژیم پریتیکین می­تواند به کاهش کلسترول و فشار خون بیانجامد. علت این مسئله نیز کاهش استفاده از چربیهای مضر (اشباع شده) است.
 3. کمک به کاهش وزن اضافی
 4. بهبود بیماریهای قلبی عروقی
 5. آسان بودن: بر خلاف برخی از رژیمهای غذایی، تهیه مواد غذایی که در رژیم پریتیکین مصرف می­شود بسیار آسان و در دسترس است.
 

معایب رژیم پریتیکین 
 1. افزایش تری گلیسرید خون: از آنجاییکه در رژیم پریتیکین تاکید زیادی بر مصرف میوه ها و آب میوه ها وجود دارد، استفاده طولانی مدت از این رژیم ممکن است باعث افزایش قند خون و در نهایت افزایش تجمع گلیسرید شود.
 2. محدود بودن مصرف چربی: غذاهایی که در رژیم پریتیکین توصیه می­شود، بسیار کم چرب هستند. مطالعات علمی نشان داده است که برای حفظ سلامت بدن باید 7 درصد کالری مورد نیاز روزانه از چربیها استفاده شود. این در صورتی است که چربی مصرفی در رژیم پریتیکین کمتر از این عدد است. بنابراین به مروز زمان ممکن است اثرات نامطلوبی بر سیستم ایمنی بدن، رشد سلولهای عصبی و مغزی داشته باشد.
 3. کاهش آهن و برخی ویتامینهای مفید: در رژیم پریتیکین مصرف گوشت قرمز محدود است. اما باید در نظر داشت که گوشت قرمز می­تواند تامین کننده آهن و ویتامینهای B12 (اسید فولیک) برای بدن باشد. بنابراین در زمان استفاده از رژیم پریتیکین بهتر است از مکملهای آهن و ویتامین استفاده شود.
به طور کلی به نظر می­رسد که استفاده از رژیم پریتیکین برای مدت زمان طولانی مناسب نیست، اما برای کوتاه مدت می­تواند به کاهش وزن و سلامت قلب کمک کند.

نمونه برنامه غذایی رژیم پریتیکین

صبحانه


املت شامل 3 عدد سفیده تخم مرغ، 4/1 فنجان پنیر ریکوتای بدون چربی و تکه های فلفل قرمز
1 قطعه نان تست و 1 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی
1 فنجان چای یا قهوه
میان وعده اول
1 عدد سیب
1 فنجان ماست ساده بدون شکر

ناهار

     سوپ آسیایی ساده (سس گوجه فرنگی کم نمک را با پیاز و سیر خرد شده، قارچ صدفی و جوانه لوبیا با هم مخلوط کرده و ادویه کاری، سس فلفل دلمه ای و 1 قاشق چایخوری سس سویای کم نمک را به آن اضافه کنید و 20 دقیقه بر روی گاز پخت کنید.
1 فنجان میوه تازه
میان وعده دوم
1 تا 2 فنجان خربزه یا طالبی یا هنداونه تازه خرد شده
1 اونس گندم حاوی سبوس 100درصد

شام


2 فنجان سالاد سبزیجات مخبوط شده با 1 قاشق غذاخورس ماست ساده کم چرب و 2/1 قاشق غذاخوری خردل
لوبیای سبز بخار پز
2 قاشق غذاخوری سس زغال اخته
1 فنجان پوره سیب زمینی و اسفناج

مطالب مرتبط

رژیم لاغری با روش دکتر مرادی

10 رژیم لاغری محبوب دنیا

رژیم لاغری سریع و آسان و رویای لاغر ماندن 

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)