021-88231136

6 نکته برای تغذیه سالم و لاغری از دیدگاه دکتر تغذیه

خلاصه

مطمئنا کسی که قصد گرفتن رژیم لاغری دارد حتما باید زیر نظر دکتر تغذیه خوب رژیم غذایی مناسب با توجه به ویژگیهای فردی خود دریافت کند. با این حال یک سری نکات وجود دارد که متخصص تغذیه به تمام کسانی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می کند که در زیر به 6 نکته مهم از این نکات اشاره می کنیم.

24 10 98


6 نکته برای داشتن تغذیه سالم و لاغری

 مطمئنا کسی که قصد گرفتن رژیم لاغری دارد حتما باید زیر نظر دکتر تغذیه خوب رژیم غذایی مناسب با توجه به ویژگیهای فردی خود دریافت کند. با این حال یک سری نکات وجود دارد که متخصص تغذیه به تمام کسانی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می کند که در زیر به 6 نکته مهم از این نکات اشاره می کنیم.

فیبر غذایی

1-در رژیم غذایی خود استفاده از فیبر محلول را بگنجانید.
جالب است بدانید که وقتی فیبر در آب حل می شود، حالتی ژله ای پیدا می کند و این امکان را به دستگاه گوارش می دهد تا غذا با سرعت کمتری از آن عبور کند و افراد احساس سیربودن کنند و کمتر به سراغ غذا خوردن بروند. توصیه یک دکتر تغذیه در روش های لاغری رژیم غذایی آن خواهد بود که مواد غذایی همچون کتان، کلم بروکسل، آووکادو، حبوبات و توت سیاه را که بهترین منابع فیبر محلول هستند را حتما در رژیم غذاییتان بگنجانید و از فواید آن در لاغری بهره مند شوید.

رژیم مناسب

2-مواد غذایی که دارای چربی های ترانس  هستند را از برنامه غذاییتان حذف کنید.

چربی های ترانس از ترکیب هیدروژن و چربی های اشباع نشده مانند روغن لوبیا سویا، بدست می آید. چربی های ترانس در اغلب مواد غذایی بسته بندی شده و مارگارین به فراوانی یافت می شود. در تحقیقات انجام شده توسط گروهی از محققان، مشخص شد که چربی های ترانس با بیماری های عروقی و قلبی، مقاومت انسولین، انباشته شدن چربی در نواحی از بدن مانند شکم و پهلو ارتباط مستقیم دارد.
 

حتما بخوانید: انواع رژیم لاغری رایج در دنیا


3-غذاهای حاوی  پروتئین را زیاد مصرف کنید.
توجه داشته باشید که پروتئین از آن دسته موادی می باشد که برای کنترل وزن بسیار اهمیت دارد. انواع پروتئین ها علاوه بر اینکه دیرتر از معده خارج می شوند باعث ترشح نوعی هورمون سیری نیز می گردند که در طول روز اشتها شما را به طور چشمگیری کاهش خواهند داد. اگر به صحبت های دکتر تغذیه در رابطه با مصرف پروتئین دقت کنید، متوجه خواهید شد که آنان عملکرد مهم پروتئین را در افزایش متابولیسم بدن می دانند، زیرا این افزایش مصرف پروتئین ها باعث می شود تا توده های عضلانی در دوره ی رژیم غذایی و لاغر شدن از بین نرود.

4- مواد غذایی که حاوی قند هستند را کنار بگذارید.
فراموش نکنید که مواد قندی دارای مقدار زیادی فروکتوز می باشند و مصرف بیش از حد این ماده شما را با بیماری هایی جدی روبرو خواهد کرد. برخی از این بیماری های مزمن جبران ناپذیر هستند و یا درمان آنان بسیار سخت می باشد. بیماری هایی همچون: دیابت نوع ۲، چاقی، کبد چرب و بیماری قلبی، از این دسته می باشند. در مورد ارتباط مصرف قند با چاقی، یک دکتر تغذیه اروپایی در تحقیقات خود نشان داد که مصرف بالای قند، ارتباط مستقیمی با افزایش چربی های شکمی دارد.

حتما بخوانید: دستگاه های لاغری موضعی برای لاغری موضعی شکم و پهلو، پا و بازو


5- از روغن های طبیعی و گیاهی برای پخت و پز استفاده کنید.
توجه داشته باشید که روغن های طبیعی همچون روغن کنجد و روغن زیتون، علاوه بر اینکه چربی های ضروری را به بدن می رسانند، باعث افزایش متابولیسم بدن می شوند و مقدار ذخیره ی چربی را در بدن کاهش می دهند. ناگفته نماند که مصرف روغن های گیاهی نیز باید در حد اعتدال باشد.

یوگا و لاغری

6- از مسائلی که باعث ایجاد استرس می شوند دوری کنید.
شاید از کسانی که برای لاغری به دکتر تغذیه مراجعه کرده اند، شنیده باشید که آنان می گویند نباید در شرایط استرس زا قرار بگیرند. در این مواقع اصولا برای همه ی ما این سوال پیش می آید که استرس چه ارتباطی به چاق شدن و رژیم غذایی دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید دلیل تاکید متخصص تغذیه بر مسئله ی استرس آن است که، استرس اصولا باعث تحریک غدد فوق کلیوی می شود و در این حالت ماده ای به نام کورتیزول ترشح می شود که باعث افزایش ذخیره و تجمع چربی به خصوص در ناحیه شکمی می شود. هورمون کورتیزول در علم روانشناسی به نام هورمون استرس هم شناخته می شود. اما این مسئله نیز قابل انکار نمی باشد که در زندگی اکثر ما استرس وجود دارد و نمی توان به طور کل آن را از بین برد. توصیه ای که در این حالت بیشتر متخصصان به مردم دارند این است که فعالیت هایی مانند یوگا و مدیتیشن را در فعالیت روزانه خود بگنجانید تا باعث ترشح هورمو نهای ضداسترس و کاهش میزان استرس در بدن شوند.
 
 مطالبی که مطالعه آنها می تواند برایتان مفید باشد:

چرا وزنی که کم می کنیم برمی گردد؟
رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن
رژیم لاغری به روش دکتر مرادی
آیا رژیم اتکینز برای لاغری مناسب است؟
مضرات رژیم کانادایی برای کاهش وزن
رژیم آنلاین دکتر مرادی
 

 

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)