021-88231136

روشهای مختلف لاغری-دکتر مرادی-متخصص تغذیه

خلاصه

سلامت بدن در کنار تناسب اندام از جمله محاسن کاهش وزن و لاغری است به همین دلیل این امر به دغدغه عمومی در سطح جهان تبدیل شده است. برای کاهش وزن یا لاغری شیوه های مختلفی وجود دارد که بنا بر شرایط بدنی هر فرد می تواند متفاوت باشد. مشورت با یک متخصص تغذیه می تواند بهترین روش لاغری را به شما نشان دهد.

4 8 00

با روش های مختلف لاغری آشنا شویم


سلامت جسمی و روحی در کنار داشتن تناسب اندام از جمله مزایای کاهش وزن است. برای کاهش وزن یا لاغری شیوه های مختلفی وجود دارد که بنا بر شرایط بدنی هر فرد می تواند از آنها بهره ببرد. با توجه به اینکه آشنایی به این شیوه ها می تواند حق انتخاب را گسترش دهد این مقاله به بررسی انواع روش لاغری پرداخته است.


 


انواع روش لاغری

 
داشتن تناسب اندام می تواند علاوه بر سلامت جسمی اعتماد بنفس افراد را نیز افزایش دهد. تجربه اندام لاغر و متناسب امر مهم و زمانبری است که مستلزم تلاش های مستمر است. برای رسیدن به این هدف بسته به نوع چاقی، شرایط بدن، وضعیت روحی و ... می توان از روش های طبیعی و یا غیر طبیعی بهره برد. روش های طبیعی در واقع به انجام تمرینات ورزشی و رژیم غذایی اشاره دارد. اما روش های غیر طبیعی شامل عمل های جراحی، دستگاه های لاغری، قرص و ... می شود. در زیر به برخی از این روش ها در جهت آشنایی بیشتر اشاره می شود:

 
رژیم غذایی : استفاده از رژیم غذایی مناسب از شیوه های طبیعی دستیابی به لاغری است. رژیم های متنوع و استانداردی در سطح جهان تعریف شده است که مبنای بسیاری از آنها کالری شماری است. ولی باید به این نکته هم توجه داشته باشید که حتی رژیم های کم کالری هم باید تمامی مواد غذایی را در برگیرد تا نیاز بدن به تمامی ویتامین ها، مواد معدنی و ... تامین شود. در این راستا می توان از رژیم مدیترانه ای، گیاهخواری و ... نیز بهره برد.


 


 
 
 
ورزش : انجام تمرینات هوازی و بی هوازی یکی دیگر از شیوه های طبیعی دستیابی به لاغری است. ورزش کردن اگر همراه با رژیم غذایی باشد در کمترین زمان تناسب اندام را به ارمغان می آورد. برای انجام تمرینات ورزشی می توان به دوندگی و پیاده روی ساده بسنده کرد. اما برای انجام حرکات تخصصی و ورزش های سنگین مراجعه به باشگاه و نظارت داشتن یک مربی زبده الزامی است.
 

 


 
 
 
قرص های لاغری : بسیاری از افراد از انجام رژیم های غذایی و ورزش گریزان هستند به همین دلیل قرص هایی تحت عنوان قرص لاغری برای استفاده آنها به بازار عرضه شده است. تنوع این قبیل قرص ها بسیار بالا است و تعداد کمی از آنها دارای تاییدیه رسمی وزارت بهداشت است. اصولا مصرف قرص های غیرمجاز با عوارض جبران ناپذیری همراه است. بنابراین برای استفاده از این شیوه لاغری لازم است که زیر نظر یک متخصص تغذیه از داروی های تایید شده بهره ببرید.


 

 
جراحی : یکی از شیوه های دیگر برای رسیدن به لاغری استفاده از عمل جراحی است. از جراحی های لاغری می توان به اسلیو معده، حلقه قابل تنظیم معده، بالون معده و بای پس معده اشاره کرد. این عمل های جراحی اصولا با کاهش حجم معده یا کاهش جذب مواد غذایی توسط بدن همراه است. پیکر تراشی مانند لیپوماتیک یا لیپوساکشن نوع دیگر عمل های جراحی است که در آن چربی های مازاد خارج و در بخش های دیگر بدن مانند سینه و باسن تزریق می شود. در طی عمل لیپوماتیک یا لیپوساکشن چربی های اضافی توسط متخصص این امر جدا می شود و فرد می تواند به راحتی به تناسب اندام در یک ناحیه دست یابد. ولی در نظر داشته باشید که پیکرتراشی فقط چربی های زیرپوستی را کم می کند و چربی های احشایی که عامل بسیاری از بیماری ها هستند در بدن فرد باقی می مانند که برای کم کردن آنها باید رژیم غذایی و ورزش داشته باشد.

 
 


دستگاه های لاغری موضعی : اخیرا در جهت دستیابی به لاغری موضعی دستگاه هایی به بازار عرضه شده است که استفاده از آنها می تواند ایجاد تناسب اندام کند. این شیوه درمانی بر کاهش حجم چربی ناحیه خاصی از بدن متمرکز است به همین دلیل به صورت تدریجی لاغری موضعی را در پی دارد.


  


 
 

موارد ذکر شده در بالا تنها بخشی از روش های لاغری است که در دنیای امروز رواج پیدا کرده است. استفاده از روش های طبیعی اگرچه زمانبر است اما برای بدن هیچ گونه عوارض جانبی را به همراه ندارد. اما استفاده از روش های غیر طبیعی اگرچه در کوتاه مدت حاصل می شود اما بدون شک با عوارض جانبی همراه است که گاهی برخی از آنها جبران ناپذیر است.
 

سخن پایانی


دستیابی به هر هدفی مستلزم صرف زمان و هزینه است و لاغری نیز از این قاعده مستثنی نیست. هدف اول هر فردی برای کاهش وزن و تناسب اندام باید سلامتی باشد. اگرچه نمود بیرونی لاغری نیز قابل تامل است اما نباید سلامت را فدای زیبایی ظاهری کرد. به همین دلیل به افرادی که به دنبال لاغری هستند استفاده از شیوه های طبیعی توصیه می شود. انجام فعالیت های ورزشی در کنار یک رژیم غذایی اصولی علاوه بر اینکه می تواند تناسب اندام را به وجود بیاورد به سلامت جسمی و روحی نیز کمک شایانی می کند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از انجام روش های غیر طبیعی در شیوه زندگی اعم از نوع تغذیه، میزان استراحت، میزان فعالیت و ... تجدید نظری صورت گیرد. در نهایت اگر شیوه های طبیعی به تنهایی پاسخگوی لاغری نبود می توانید از شیوه های غیر طبیعی تحت نظر یک دکتر تغذیه خوب و دلسوز استفاده کنید. 

مطالعه مطالب مشابه:
 انواع رژیم های لاغری محبوب در دنیا
 رژیم آنلاین دکتر مرادی
 
 

دیدگاه کاربران
(مورد نیاز)
(مورد نیاز)